Alumni Highlights - Khatuna Burkadze
ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტის კვლევითმა ცენტრმა, სამეცნიერო კვლევებისა და მეცნიერების პოპულარიზაციისთვის, „წლის მეცნიერი“ გამოავლინა. სამეცნიერო პრემიის ლაურეატის წოდება, ლაურეატის დიპლომი და ფულადი ჯილდო BTU-ს აფილირებულ პროფესორს და სადოქტორო პროგრამის ხელმძღვანელს ხათუნა ბურკაძეს გადაეცა.
სამეცნიერო პრემია გაიცემა ინოვაციებისა და ციფრული ტრანფორმაციების დარგში – აკადემიური წლის განმავლობაში, მეცნიერის მიერ განხორციელებული საქმიანობის, გამოქვეყნებული ნაშრომებისა და სხვადასხვა აქტივობების შეფასების შემდეგ. სპეციალურად შექმნილი მეცნიერთა და საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფი მსოფლიოს სხვადასხვა მოწინავე კვლევით ცენტრებსა და ინსტიტუციებს წარმოადგენს. მათ მიერ შეფასებული კანდიდატის სამეცნიერო საქმიანობა მოიცავს სხვადასხვა კრიტერიუმებს. ესენია: მაღალ მეცნიერულ დონეზე შესრულებული და საყოველთაოდ აღიარებული სამეცნიერო ნაშრომების რაოდენობა და ხარისხი, გამოქვეყნებული პუბლიკაციების რეიტინგი, კვლევების ციტირების ინდექსები. ასევე – კვლევების განვითარებასა და პოპულარიზაციაში შეტანილი წვლილი და სხვა.
უნივერსიტეტის მიერ გამოცხადებული „წლის მეცნიერის ჯილდოს’’ მიზანია სამეცნიერო კვლევების პოპულარიზაცია, მათი სტიმულირება და უნივერსიტეტის მკვლევართა ღვაწლის აღიარება და დაფასება.
2008 წლიდან ხათუნა ბურკაძე ინოვაციისა და ციფრული ტრანსფორმაციის საკითხებზე ახორციელებს კვლევებს, რომლებიც მიზნად ისახავენ ციფრული გარდაქმნის პროცესის სტრატეგიული, ეთიკური, სამართლებრივი ჩარჩოს მახასიათებლების იდენტიფიცირებასა და საჯარო მმართველობის საკვანძო მიმართულებებით ინოვაციური მიდგომების განვითარებისათვის რეკომენდაციების შემუშავებას. ამასთან, თანმდევი გამოწვევების გაანალიზების თვალსაზრისით, ის მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიის ინსტიტუტში (MIT), ფულბრაიტის სტიპენდიის ფარგლებში, ხელმძღვანელობდა კვლევას კიბერუსაფრთხოების საკითხებზე. კვლევის მიგნებების გარკვეული ნაწილი გამოქვეყნდა MIT-ის მიერ. გარდა ამისა, ხათუნა ბურკაძემ განახორციელა კვლევა ხელოვნური ინტელექტის სტრატეგიულ, ეთიკურ და სამართლებრივ ჩარჩოზე. მისი ნაშრომი ციფრული გარდაქმნის საერთაშორისო ტენდენციებზე შეტანილია გაერო-ს მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მონაცემთა ბაზაში, ხოლო განმარტებები დიპლომატიის ორი ახალი სახის: ციფრული და კიბერ დიპლომატიის შესახებ „ფლეტჩერ ფორუმმა“ 21-ე საუკუნის დიპლომატიის რუბრიკაში შეიტანა. ასევე, ის აქტიურად მუშაობს ხელოვნური ინტელექტის დანერგვის საკითხებზე განათლების, საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის ფორმირების, განხორციელების მიმართულებებით. იგი თანაავტორია „ხელოვნური ინტელექტის საქართველოს ეროვნული სტრატეგიის სახელმძღვანელო პრინციპების“.

Alumni Highlights - Khatuna Burkadze
The Research Center of the Business and Technology University has announced the “Scientist of the Year” to promote scientific research activities. Dr. Khatuna Burkadze, Professor of BTU and the Chair of the Doctoral Program – Digital Governance and AI in the Public Sector, has become the “Scientist of the Year”.
A specially created group of scientists and international experts have selected the “Scientist of the Year” in innovations and digital transformations. The scientific activities of the candidate evaluated by them include various criteria. These are the number and quality of scientific works performed at a high scientific level, generally recognized publications, and research citation indexes, contributing to research development and popularization. The purposes of the “Scientist of the Year Award” announced by the university are to popularize scientific research, stimulate them, and recognize and appreciate the achievements of the researchers.
Since 2008, Dr. Khatuna Burkadze has been working on innovation and digital transformation studies, which aim to identify the characteristics of the strategic, ethical, and legal frameworks of digital transformation and develop recommendations concerning innovative approaches for transforming the main areas of public administration in a digital era. This process promotes the development of digital governance, highlights the role of Artificial Intelligence (AI) by using automated approaches, and defines appropriate strategic visions for digital transformation. However, it is necessary not only to explore the opportunities but also the challenges. Innovative approaches are required to implement an effective cyber security policy, which is essential to protect critical information systems and ensure the sustainability of digital governance. In this regard, at the Massachusetts Institute of Technology (MIT), within the Fulbright Fellowship, Dr. Khatuna Burkadze was a principal investigator of the research project. It aimed to define the responsible behavior of state and non-state actors in cyberspace. MIT published some of the research findings.
At the same time, she is the author of the “Chatbot Consul” initiative that focuses on introducing an automated approach to consular relations to ensure continuous communication with citizens. She has explored strategic, ethical and legal frameworks of Artificial Intelligence (AI). Her work on international trends of digital transformation has been included in the database of the U.N. World Health Organization, and the definitions of two new types of diplomacy: digital and cyber diplomacy have been published in the 21st Century Diplomacy column of the Fletcher Forum. Also, she is actively working on the use of artificial intelligence in the areas of education and foreign and security policy. Dr. Khatuna Burkadze is the co-author of the Guideline for the Development of Strategic and Legal Frameworks of AI. Also, the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and the Shota Rustaveli National Science Foundation have awarded Professor Burkadze for her contribution to science.