Alumni Highlights - ესმა გუმბერიძე
Alumni Highlights პროექტის ფარგლებში, გიზიარებთ, ესმა გუმბერიძის FLEX პროგრამის 2013 წლის კურსდამთავრებულის ისტორიას.
ესმა ამჟამად არის გაეროს განვითარების პროგრამის კონსულტანტი შშმ პირთა მონაწილეობის საკითხებში, შშმ ქალთა ორგანიზაციის პლატფორმა ახალი შესაძლებლობებისთვის თავმჯდომარე, სახალხო დამცველთან არსებული გაეროს შშმ პირთა უფლებების კონვენციის იმპლემენტაციის, დაცვისა და პოპულარიზაციის მონიტორინგის საკონსულტაციო საბჭოს მოწვეული წევრი, ევროპის დემოკრატიის ახალგაზრდული ქსელის გამგეობის წევრი, გაეროში ახალგაზრდობის ყოფილ წარმომადგენელთა ქსელის თანადამფუძნებელი.
ესმა გუმბერიძემ ოქროს მედლით სკოლის დასრულების შემდეგ მოიპოვა სრული სახელმწიფო დაფინანსება, რომლითაც დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი.
სწავლის პერიოდში ის გახდა პირველი შშმ სტუდენტი ევროკავშირს გარეთ მდებარე ქვეყნიდან, რომელმაც გაიარა ერაზმუს პლიუსის საერთაშორისო კრედიტმობილობის პროგრამა (გრძელვადიანი აკადემიური გაცვლა) და 2 სემესტრი გაატარა ვიადრინას ევროპულ უნივერსიტეტში (გერმანია) და ალექსანდრუ იიონ კუზას სახელობის ქ. იაშის უნივერსიტეტში (რუმინეთი).
სტუდენტობის პერიოდში ესმა აქტიურად მოხალისეობდა სხვადასხვა ორგანიზაციებისთვის, მათ შორის გლოუ ბანაკის ლიდერად და მშვიდობის კორპუსის მოხალისეთა სხვა პროექტებით; კითხულობდა საჯარო ლექციებს წერდა ბლოგებს ქალთა, შშმ პირთა, ბავშვთა უფლებების საკითხებზე; უსინათლო პირებთან ურთიერთობის ჰჰეტიკეტზე; საჯარო გამოსვლის ხელოვნებაზე, ასევე ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებზე. დაუწერია კომენტარები და რეკომენდაციები ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა შშმ პირთა უფლებების შესახებ კანონი, ადამიანის უფლებათა სამთავრობო სამოქმედო გეგმა, შეზღუდული შესაძლებლობის შეფასების სოციალური მოდელით შეფასებისთვის საჭირო ინსტრუმენტი/კითხვარი. მას აგრეთვე მიყავს გადაცემა ჰელფინგ ჰენდის რადიო ჩემი ხმის ეთერში.
ესმა 2019 წლის ოქტომბერში სიტყვით გამოვიდა გაეროს 74-ე გენერალური ასამბლეის მე-3 კომიტეტზე, როგორც გაეროში საქართველოს ახალგაზრდობის წარმომადგენელი. ამ მანდატის ამოწურვის შემდეგ ის აქტიურად მონაწილეობდა ყოფილ ახალგაზრდობის წარმომადგენელთა ქსელის შექმნაში. ესმა დღემდე უამრავ ახალგაზრდას მენტორობს, უზიარებს გამოცდილებას ჯგუფურად და ინდივიდუალურად

Alumni Highlights - Esma Gumberidze
Esma is curently UNDP Consultant on the participation of persons with disabilities, Founder and chairperson of the disabled women’s organization the Platform for New Opportunities, a member of the Consultative Council on the Rights of Persons with Disabilities with the Ombudsman’s office, Leadership Council member of the European Democracy Youth Network, co-founder of the global network of former UN Youth Delegates.
Upon graduating high school with honors, Esma Gumberidze obtained full state funding, with which she graduated from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University faculty of law again with honors. Esma was first non-EU citizen student with disabilities, who took on Erasmus Plus International Academic Exchange Credit Mobility program. She spent 2 semesters studying at the European University Viadrina (Germany) and Alexandru Ion Cuza University of Iasi (Romania). She has been in up to 20 countries through different projects and programs.
Esma is hosting an on-line radio show at the Radio My Voice of the Helping Hand. While at university Esma has volunteered for different youth organizations including GLOW and other camps organized by the U.S Peace Corps Volunteers as a councilor. She has been writing blogs and delivering public talks and workshops on the following topics: women’s rights, the rights of persons with disabilities, media literacy, project management, public speaking, labor rights, Georgian-Abkhaz relations, sustainable finance, civic activism.
She had written comments and recommendations on such reforms as the draft law of the rights of persons with disabilities, the national human rights action plan, the instrument of disability status determination.
In October 2019 Esma spoke at the 74th UN General Assembly, as Georgia’s Youth Representative to the United Nations. Upon completion of the mandate, Esma actively engaged in the establishment of the UN Youth delegate alumni network. She continues to mentor persons with disabilities and youths individually and collectively though on and off line informational and skills-building events.